Író
Joanne Kathleen Rowling
Könyvcímek
Harry Potter és a bölcsek köve
Harry Potter és a Titkok Kamrája
Harry Potter és az azkabani fogoly
Harry Potter és a Tűz Serlege
Harry Potter és a Főnix Rendje
Harry Potter és a Félvér Herceg
Harry Potter és a Halál ereklyéi
Keletkezéstörténet
Aki valaha is egy kicsit közelebbi kapcsolatba került a Harry Potter-sorozattal - elsősorban a könyvekkel -, az már ismeri azt a keletkezése körüli "legendát", hogy Joanne Kathleen Rowling elméjében 1990 körül fogalmazódtak meg az első gondolatok későbbi hőséről, méghozzá a Manchester és Edinburgh között közlekedő vonaton. Az írónő azonban még jó pár évet szánt rá, hogy kidolgozza ötletét, s végül 1997-ben mosolygott rá a szerencse: a Bloomsbury kiadó vállalta műve megjelentetését. Innentől kezdve szabad volt az út: a gyerekek felfedezték a könyveket, melyek hamarosan az eladási listák élét ostromolták, s a Warner Brothers stúdió úgy döntött, ideje filmre vinni a varázslatos kalandokat. Bár az igazán "hardcore" rajongók gyakran bírálják a filmeket, sőt, egyesek meg sem nézik őket (mondván, hogy az élmény meg sem közelíti a könyvekét), a sikerszéria azóta is töretlen, és a HP-láz egyre csak gyűrűzik tovább.
Az edinburghi kávézó, ahol J.K Rowling írni kezdte a könyveket
Egy kis betekintés a történetbe
Harry Potter töténete már az első pillanatban magával tudja ragadni az olvasót: szülei még csecsemőkorában elhunytak, ezért nagynénjénél és nagybátyjánál nevelkedik, akik igen mostohán bánnak vele. Ám egy nap megtörténik a csoda, és a tizenegy éves Harry élete fenekestül felfordul, miután kiderül róla, hogy varázsló. Innentől aztán nincs megállás az izgalmas és tanulságos történetben: boszorkányok, varázslók, sárkányok, óriások, kentaurok bukkannak fel; egy hatalmas, rejtélyes kastély és a varázsvilág legsötétebb és legérdekesebb titkai várnak felfedezésre Harry előtt, aki új barátokra is lel az új világban.
Viszonya más könyvekhez
Amikor világsiker lett belőlük, természetesen a Harry Potter-könyvek sem kerülték el, hogy a régi, nagy fantasy írók műveihez , vagy éppen az újonnan felbukkanó fantasztikus történetekhez kezdjék hasonlítani őket. Vannak, akik szerint Michael Ende Varázslóiskolájának egyszerű "másolata", mások J.R.R. Tolkien Gyűrűk Urájához mérték, a legújabbak közül pedig az Alkonyat-saga könyveihez szokták viszonyítani. Ezeknek az összehasonlításoknak szerintem nem sok értelme van, hiszen mindegyik műnek megvannak a maga értékei, ráadásul A Gyűrűk Ura és az Alkonyat teljesen más világot képvisel: utóbbi vámpírjainak nem sok köze van a HP-univerzumhoz, míg Tolkien könyvének a valós világtól való teljes elszakadás és egy teljesen más fantáziakörnyezet megalkotása nagyon fontos eleme (megjegyzendő, hogy az Alkonyatos összehasonlítás elsősorban azon alapul, hogy Robert Pattinson angol színész mindkét sorozat filmfeldolgozásában szerepelt).
|