NEVÉNEK JELENTÉSE
Születési név: Sirius Black
Keresztnevének jelentése: a Sirius név eredhet a görög „szeiriosz” szóból melynek jelentése: égni; a Sirius ezenkívül egy csillag neve is, amelynek másik elnevezése a „Kutyacsillag”, mert a Canis Maior (azaz a Nagy Kutya, vagy ismertebb nevén a Nagy Göncöl) csillagképben található - ez utalás arra, hogy animágusként Sirius nagy fekete kutyává tud változni.
Becenevei: Szipák és Tapmancs. A Szipák névnek különösebb jelentése nincs, csak hangzásában hasonlít a Siriusra (ezen az álnéven írta alá Sirius a Harrynek küldött leveleit). A Tapmancs szó a tappancs és a mancs szavak összevonásából ered, ez is utalás Sirus animágus-formájára. Az eredeti, angol változatban Sirius ezen beceneve úgy hangzik: Padfoot, mely a közép- és dél-angliai legendák mágikus fekete kutyáinak neve. Az úgynevezett padfootok általában templomkerteket vagy utakat őriznek, és állítólag éjszaka a mezőkön vándorolnak. Általában nagyobbak az átlagos kutyáknál; egy pillanat alatt el tudnak tűnni, vagy akár lassan felszívódni, de képesek hihetetlenül gyorsan futni is. Jellemzően nagy, ragyogó szemekkel ábrázolják, és többnyire csöndes, magányos lényként. A temetőkkel való kapcsolatuk miatt sokszor a halál előjelének és rossz ómennek tekintik őket, és sokszor azonosítják a Zordóval.
CSALÁD
Születési idő: 1959 vagy 1960
Halálozási idő: 1996 júniusa; az unokanővére, Bellatrix Lestrange átka találta el és lökte be a Mágiaügyi Minisztérium Misztériumügyi Főosztályán található egyik teremben lévő ősi, mágikus függöny mögé; végrendeletében minden ingóságát Harryre hagyta.
Származás: aranyvérű.
Általában a családjáról: „A Nemes és Nagy Múltú Black-ház” egészen a középkorig vezeti vissza vérvonalát; Sirius felmenői között van többek között Phineas Nigellus Black, a Roxfort egyik korábbi igazgatója is. A szülei meg voltak győződve róla, hogy egy Black rangban a többiek felett áll; mintha minimum királyi származású lenne. Siriust az édesanyja kitagadta (és a családfájukat ábrázoló falikárpitról is letöröltette), amiért nem hitt az aranyvérűek felsőbbrendűségében. A Black családban jellemző, hogy csillagképek után kapják a keresztnevüket.
Gyermekkor: Tizenhat évesen Siriusnak elege lett a szülei aranyvér-mániájából és megszökött otthonról, hogy ezentúl James Potteréknél lakjon. Tizenhét évesen vett magának egy saját házat Alphard bácsikája hathatós anyagi segítségével.
Gyermekkori otthona: London, Grimmauld tér 12.
Édesanyja: Walburga Black (1925-1985); portréja eternifix ragasztóbűbájjal van a Grimmauld téri ház előszobájának falára rögzítve.
Édesapja: Orion Black (1929-1979); ő erősítette meg a Grimmauld téri ház mágikus védelmét.
Testvére: Regulus Arcturus Black (1961-1979)
Nagyszülei: Arcturus (1901-1991) és Melania MacMillan Black, valamint Pollux (1912-1990) és Irma Crak Black. Mindkét nagyapja egyenes ági leszármazottja volt Phineas Nigellus Blacknek. Az egyik nagyapja (nem tudjuk, hogy Arcturus vagy Pollux-e) elnyerte a Merlln-rend Arany Fokozatát.
Nagybácsik, nagynénik: Alphard bácsi, aki minden pénzét Siriusra hagyta; Elladora néni, aki bevezette a házimanók lefejezésének szép hagyományát, ha azok már nem bírtak el egy teáskészletet tálcán.
Unokatestvérek: Narcissa Black Malfoy, Andromeda Black Tonks és Bellatrix Black Lestrange. Andromeda lánya Nymphadora Tonks, Narcissa fia pedig Draco Malfoy. Arthur Weasley-vel másodunokatestvérek, de őt is leszedték a családfáról. Andromeda volt Sirius kedvenc unokanővére. Molly Weasley-vel távoli rokonok.
Családi jelszó: Toujours pur (franciául van, és annyit tesz: Örökké tiszta)
Családi címer: a Főnix Rendjében megemlítik, de nem kapunk róla részleteket; Rowling azonban rárajzolta az általa készített Black-családfára. Eszerint középen egy pajzs van, rajta ék alakú csíkkal és két ötágú csillaggal, a két oldalán pedig egy-egy ágaskodó kutyával.
Egyéb információ: Sirius volt a násznagy James és Lily Potter esküvőjén, valamint ő volt Harry keresztapja.
KÜLSŐ TULAJDONSÁGOK
Szemszín: szürke, megfejthetetlen.
Hajszín: fekete; ha levert, akkor hosszúra hagyja, de jó körülmények között általában rövidre nyírva viseli.
Testalkat: magas; Azkaban óta nagyon vékony.
Különleges jegyek: nagyon jóképű - a Blackek arisztokratikus, gőgös jegyeit ő is örökölte -, de csak, ha jóltáplált; a börtönévek alatt arca szinte kísértetiessé válik, s ex-rab külsejét csak nagy sokára sikerül levedlenie; a nevetése ugatásszerű.
Fiatalemberként: „Kivételesen szép arcú fiú volt; fekete hajfürtjei olyan hanyag eleganciával hullottak a szemébe, amiről James vagy Harry nem is álmodhatott.”
Azkaban után: „Az alak olyan volt, mint egy két lábon járó holttest. Derékig érő, csimbókos haja félig eltakarta halálfejszerű, vigyorgó arcát. Állkapcsára és pofacsontjára mintha rászáradt volna a viaszsárga bőr; csak a sötét szemüregek mélyén megcsillanó fény jelezte, hogy él.”
SIRIUS A ROXFORTBAN
Roxforti évek: 1971-1978
Ház: Griffendél
Mágikus tárgyak: James Potterrel, Remus Lupinnal és Peter Pettigrew-val együtt alkották meg a Tekergők Térképét.
Megjegyzés: iskolai évei alatt nagy csínytevőként híresült el.
KÉPESSÉGEK, INGÓSÁGOK STB.
Pálca: ?
Egyéb eszközök: repülő motorbicikli; a Tekergők Térképe, melyet utolsó két roxforti évükben készítettek a legjobb barátaival; oda-vissza tükör; mindenféle családi örökség.
Szervezetek és tagságok: Tekergők; a Főnix Rendje.
Animágia: regisztrálatlan animágus ötödikes roxfortos kora óta; medveforma fekete kutyává tud változni.
Karrier: rögtön az iskola befejezése után - James-szel és Lilyvel egyetemben - csatlakozott a Főnix Rendjéhez.
Bebörtönzés: miután Pettigrew Potterék elárulásával vádolta meg Siriust, Dumbledore pedig igazolta, hogy Sirius volt a család titokgazdája, Barty Kupor tárgyalás nélkül az Azkabanba küldte. Tizenkét évet töltött börtönbe, de nagyrészt kutyává változva, mert így a dementorok nem voltak rá olyan nagy hatással. Amikor Pettigrew-t patkány képében meglátta egy Reggeli Prófétában, megszökött a börtönből és egyúttal tízezer galleonos vérdíjat tűztek ki a fejére.
Gringottsi széf: 711
SIRIUS BLACK PROFILJA
James Potter legjobb barátja, Harry Potter keresztapja és animágus; árulás és gyilkosság hamis vádjával bebörtönözték az Azkabanba.
Sirius a tisztavérűségére végletekig büszke és meglehetősen mugliellenes Black család idősebb fiaként jött a világra. Összes felmenőjétől és öccsétől, Regulustól eltérően őt a Teszlek Süveg a Griffendélbe osztotta be, mely jól mutatta, ő maga mennyire elutasítja családja elvakult aranyvérűség-imádatát. Amikor betöltötte tizenhatodik életévét, teljesen megszakította a kapcsolatot a családjával és szó szerint letörölték őt a Black-családfáról. Ironikus módon, családja két tagját is folyton gyalázta, akikről aztán kiderült, hogy bátrabbak voltak, mint bárki hitte róluk.
A Roxfortban Sirius szoros barátságot három griffendéles társával, James Potterrel, Peter Pettigrew-val és a vérfarkas Remus Lupinnal. Hogy Remus vérfarkasként se nélkülözze barátai társaságát, a három másik fiú titokban kitanulta az animágiát, mire ötödévesek lettek. Talán nevéből adódóan Sirius nagy, fekete kutyává tanult meg átváltozni. A Tekergők, Tapmancs (Sirius), Ágas (James), Holdsáp (Remus) és Féregfark (Peter) minden teliholdkor kiszöktek a birtokra, ismeretlen zugokat fedeztek fel a Roxfortban, sőt, még a Tiltott Rengetegbe is bemerészkedtek - ismereteiket végül egy mágikus térképben foglalták össze, mely a Tekergők Térképe nevet kapta.
Az iskola befejezése után Sirius és a másik három Tekergő csatlakozott a Főnix Rendjéhez, egy Dumbledore vezette kis csoporthoz, melynek tagjai Voldemort és a halálfalók rémtetteinek akartak véget vetni harcukkal. Ebben a sötét időszakban házasodott össze és alapított családot James Potter és Lily Evans, nem sejtve, hogy egy jóslat miatt hamarosan el kell búcsúzniuk földi életüktől. Nem sokkal Lily és James halála után Peter hamisan vádolta meg Siriust barátaik elárulásával, a Minisztérium pedig még tizenkét mugli meggyilkolását is a nyakába sózta.
Tizenkét évvel később Sirius megszökött Azkabanból és bebizonyította ártatlanságát Harrynek és a Főnix Rendjének is; ennek ellenére továbbra is rejtőzködve kellett élnie, mert nem volt megfelelő bizonyítékuk a hatóságok számára. Ez a második fogság sokkal rosszabbul hatott rá, mint Azkaban: Sirius rémesen szenvedett kényszerű tétlenségében. Harry egy új apafigurát vélt megtalálni Siriusban, ám a férfit sokszor láthatóan jobban érdekelte saját korábbi életformájának visszanyerése és a régi kalandok újraélése.
Siriust az unokanővére, Bellatrix Lestrange ölte meg a Misztériumügyi Főosztályon vívott csatában; ahogy a nő átka eltalálta, Sirius keresztülzuhant egy titokzatos függönyön, ahonnan sohasem került elő a teste.
Fiatal éveiben Sirius jóképű volt, és sugárzott belőle a természetes elegancia; börtönévei után azonban inkább kísértetiesnek és ápolatlannak van lefestve.
SIRIUS A FILMEKBEN
Sirius Blacket Gary Oldman alakítja a vásznon.
|