Cornelius Caramel mágiaügyi miniszter titkárnője, majd sötét varázslatok kivédése tanár a Roxfortban. Az iskolában töltött tanév során elűzte Dumbledore-t és ő vette át az igazgatói posztot.
KÜLSŐ TULAJDONSÁGOK
Harry tárgyalásán: „Az első másodpercben [Harry] azt hitte, egy hatalmas, sápadt békát lát. A tömzsi nőnek annyi nyaka se volt, mint Vernon bácsinak. Széles, petyhüdt ajkú száját és nagy, kissé dülledt szemét kerek, redős arc keretezte. Még fekete bársonymasnija is úgy ült rövid, göndör haján, akár egy légy - Harry szinte várta, hogy a nő a szájába rántsa hosszú, ragadós nyelvével.”
A Roxfortban: „A nő vénlánysorban maradt nagynénire emlékeztette Harryt: kövér volt, rövid, göndör, barna hajába harsány rózsaszínű masnis szalagot kötött, talárja fölött pedig szintén rózsaszínű, bolyhos kardigánt viselt.”
„Zöld szövetből készült köpenyt viselt - ezáltal még inkább hasonlított egy óriás varangyhoz…”
„Harry megborzongott a giccses gyűrűkkel ékesített, kurta, húsos ujjak érintésétől.”
Születésnap: ismeretlen
Roxforti ház: ismeretlen, de a Főinspektori Különítmény minden tagja mardekáros volt, így valószínűsíthetően Umbridge is oda járt
HANG
„Harry arra számított, hogy Umbridge brekegni fog - annál nagyobb volt a meglepetése, mikor a nő rebegő, kislányos fejhangon szólalt meg…”
Umbridge arcán általában mesterkélt mosoly ül, különösen, ha Caramellel beszél.
„Ehhem, ehhem…”
Hogy ezzel is mutassa jelenlétét, Umbridge feltűnően megköszörüli a torkát, mikor azt akarja, hogy figyeljenek rá.
Kedveli a rózsaszínt és a cicákat. Na meg a hatalmat.
Nem kedveli a félvér származásúakat, legyen az bárki.
Képességek: valószínűleg nem túl jó legilimentor, máskülönben nem kellett volna Veritaserumot használnia a diákok vallatásakor.
NEVÉNEK JELENTÉSE
„dolor”= latinul fájdalmat, bánatot, gyászt, haragot, neheztelést jelent.
umbridge= alakjában hasonlít az angol „umbrage” szóra, ami ugyancsak neheztelést, vagy főnévként árnyékot jelent - ez pedig a latin umbra szóból jön, melynek jelentése árnyék, szellem.
Megjegyzés: Umbridge keresztneve egy korai jegyzet alapján eredetileg Elvira lett volna.
Roxforti irodájának kinézete
„Minden látható felületet csipketerítők és kendők borítottak. Itt is, ott is száraz virágokkal teli vázák álltak (mindegyik külön kis csipkés alátéten), az egyik falon pedig olyan dísztányérsorozat lógott, amelynek minden darabján más és más színű masnival ékesített kismacskaportré volt látható.”
Ő bizony gonosz…
Umbridge jelentős szerepet játszott a minisztérium ama kísérletében, hogy lehetőleg minél jobban lejárassák Harryt és Dumbledore-t az emberek előtt és megcáfolják azt a híresztelést, miszerint Voldemort visszanyerte az erejét. Umbridge még olyan túlzásokba is képes volt bocsátkozni az ügy érdekében, hogy dementorokat küldött Little Whinging-be; a későbbi tárgyaláson ő volt Harry egyik kihallgatója.
Harry szerencsétlenségére, Caramel utasítása nyomán Umbridge vállalta el a sötét varázslatok kivédése tantárgy oktatását a Roxfortban, amikor Dumbledore sajnálatos módon nem talált mást a posztra.
Mikor megérkezett a Roxfortba, Caramel támogatásával elkezdte „megreformálni” az iskola rendszerét saját belátása szerint. A szokásos minisztériumi maszlagot próbálta megetetni a roxforti tanulókkal és tanárokkal: „Lépjünk hát tovább, hogy beköszönthessen a nyitottság, a hatékonyság, a felelősségteljes munka korszaka, melyben megőrződik az, ami megőrzésre méltó, tökéletesedik, ami tökéletesítést igényel, és szigorú tilalom sújtja mindazt, ami káros.”
„Most pedig pálcát a táskába, és pennát veszünk elő”
Umbridge valódi feladata azonban az volt, hogy Caramelnek kémkedjen, és még jobban csökkentse Harry és Dumbledore szavahihetőségét. Sötét Varázslatok Kivédéséből tulajdonképpen semmit sem tanított a diákoknak; az ő „gondosan felépített, elméletközpontú, a minisztériumi elvekkel összhangban álló” tananyaga nem tartalmazott semmiféle gyakorlati oktatást.
Szinte azonnal kipécézte magának Harryt, s szinte direkt ösztönözte vitára a fiút, hogy aztán diadalmas mosollyal az arcán büntetőmunkára ítélhesse, mivel „feltűnési vágyában csúnya, valótlan meséket terjeszt”. A Harry Potter sorozat talán legborzasztóbb epizódjai közé tartoznak azok a részek, melyekben Harrynek büntetésül egy speciális pennával kell leírnia többször egymás után, hogy „Hazudni bűn”, s a két szó - ahogy megjelenik a pergamenen - minden egyes alkalommal belekarcolódik a kézfejébe, vérző sebet hagyva maga után.
Umbridge erőszakos zsarnoksága persze ellenállást szül: így alakul meg Dumbledore Serege (DS), melynek ötlete Hermione fejéből pattan ki, és fantasztikus hatással van az ötödévesekre. Harry lesz a csoport választott vezetője, mely olyan különböző egyéniségeket egyesít magában, mint a Weasley ikrek és Neville Longbottom.
A roxforti főinspektor
Roxforti főinspektorként Umbridge rendelkezett azzal a joggal, hogy „ellenőrzi pedagóguskollégái munkáját, meggyőződik róla, hogy azok az elvárható színvonalon teljesítenek”. Umbridge és Caramel - hogy befolyásuk még erősebb legyen - szinte a nácikéra hajazó rendeleteket vezetnek be, hogy teljesen beszűkítsék Dumbledore jogkörét az iskola irányítását illetően.
Umbridge a tanári kar ellen
Flitwick: vendégként kezelte Umbridge-et; nem fegyelmezte a diákjait.
Trelawney: próbaidőre került és Umbridge szinte állandóan szekírozta az óráin. Ám amikor a főinspektor el akarta bocsátani, Dumbledore megakadályozta azt, és Firenzét, a kentaurt jelölte ki jóslástan tanítására.
McGalagony: Nyíltan ellenségeskedik. Amikor McGalagony megpróbálta megakadályozni Hagrid kilakoltatását, Umbridge csatlósai négy kábító átkot lőttek rá egyszerre.
Suette-Pollts: tudomásul veszi Umbridge jelenlétét, de semmi több.
Piton: viszonylag semleges válaszokat adott azt illetően, hogy ő szerette volna megkapni az SVK tanári posztot. Umbridge akkor helyezte próbaidőre, amikor megtagadta, hogy újabb adag Veritaserumot készítsen.
Hagrid: sajnos nem tudott megfelelő alibivel szolgálni, hogy miért érkezett a tanév megkezdése után két hónappal, s az arcán éktelenkedő borzalmas sebhelyek eredetét illetően sem tudott megfelelő magyarázatot adni. Akárcsak Trelawney óráin, nála is rendszeresen megjelent a főinspektor. Végül Umbridge (az auror Dawlish segítségével) egy éjjel megpróbálta elüldözni Hagridot, de a vadőrnek sikerült elrejtőznie a Tiltott Rengetegben.
A főinspektori különítmény
A különítmény tagjai roxforti diákok voltak, akiket Umbridge személyesen választott ki, hogy kémkedjenek neki. A kis csapat minden tagja mardekáros volt: Draco Malfoy, Crak, Monstro, Warrington, Montague, Pansy Parkinson, Milicent Bulstrode és még egy hatodéves lány voltak a főinspektor legbelsőbb emberei.
A konklúzió: súlyos testi sérülés…
Amikor a DS tagjait egy edzés közben elkapják és Dumbledore eltűnik, Umbridge teljesen átveszi az iskola irányítását. Vagy legalábbis ő úgy gondolja… A roxforti tanárok és diákok egyértelmű ellenállásába ütközik ugyanis, mely Hóborc és lelkes társai, a Weasley ikrek vezetésével egyre nyíltabbá válik. Végül Umbridge egy meglehetősen agresszív kentaurhorda gyűrűjébe kerül, s a támadóitól Dumbledore menti meg.
Hűséges szolga? („Amit Cornelius nem tud, a miatt nem fáj a feje”)
Umbridge látszólag Caramel parancsait teljesíti, de később eldicsekszik vele, hogy a miniszter tudta nélkül ő küldte a dementorokat Little Whingingbe. Draco elmondása szerint Umbridge igen szoros kapcsolatot ápol Lucius Malfoyjal.
UMBRIDGE A FILMEKBEN
Az SVK tanárok legkegyetlenebbikét Imelda Staunton kelti életre a vásznon (szerintem egész egyszerűen fantasztikusan :).
|